Coraz częściej goszczą zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Kostki brukowe LED nieustannie zaskarbiają sobie popularność zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i w firmach oraz instytucjach. Nie bez znaczenia dla wyboru tego rodzaju specjalnego oświetlenia pozostają zalety oraz wady takiego rozwiązania. W tym wpisie przyjrzymy się tym plusom oraz minusom. Zaczynamy od tych pierwszych.

Zalety kostek brukowych LED

Niewielki rozmiar diod LED powoduje, porównując je z tradycyjną żarówką, że można umieścić tego typu oświetlenie w wielu rozmaitych miejscach, często, zdawałoby się, niedostępnych.

Dzięki tego typu diodom można zaoszczędzić pieniądze – ich bardzo wysoka wydajność wynika bezpośrednio z bardzo małych strat podczas przetwarzania prądu elektrycznego w światło. Jest to niewątpliwie duża zaleta.

Diody świecą w różnych konkretnych kolorach – dzieje się to bez żadnych filtrów – a co więcej, można uzyskać takie barwy świecenia, jakie są niedostępne w innych technologiach.

Diody w kostkach brukowych LED są bardzo wytrzymałe, a ponadto odporne na wilgoć i niskie temperatury – to bezcenna zaleta tego typu oświetlenia. Hermetyczne puszki, w które “opakowane” są diody, tworząc kostkę brukową, powodują, że powierzchnia ta jest odporna na uszkodzenia czy wstrząsy. Można po niej chodzić czy jeździć samochodem.

Wady kostek brukowych LED

Wśród wad tego typu oświetlenia należy wymienić przede wszystkim dużą wrażliwość na nieodpowiednie zasilanie. Musi być ono dobrze przypięte, ponieważ wszelkie przepięcia czy nawet krótkotrwałe zwiększenie dopuszczalnego prądu, może uszkodzić je pod względem elektronicznym.

Niewysoki współczynnik oddawania barw – choć ta technologia wciąż zmienia się i ulepsza, pozostaje wada polegająca na tym, że diody nie oddają do końca takich barw, jak chciałby tego użytkownik.

Konieczność chłodzenia – optymalną temperaturą pracy diod jest 85 stopni Celsjusza. Kiedy zostanie ona przekroczona, potrzebne są specjalne układy chłodzenia. Dlatego też tego typu oświetlenie sprawdza się przede wszystkim w warunkach mrozu.

Po więcej informacji, celem wyboru najodpowiedniejszego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z LED-Bruk. Odpowiemy na wszystkie pytania, jakie wynikają z poczynionej przez nas wyżej analizy wad i zalet.