Jest zarówno energooszczędna, ekologiczna, jak i widowiskowa – świecąca kostka brukowa zdobywa uznanie wśród coraz większej grupy klientów. Są to osoby zwykle otwarte na nowinki technologiczne, chcące wykorzystać ją użytkowo, estetycznie albo łączyć oba te sposoby. W tym artykule przybliżymy Państwu szczegółowo, jak ona działa. Dla wielu nie jest to kwestią oczywistą, zwłaszcza z tego powodu, że świecąca kostka brukowa to nowość na rynku polskim – zaledwie kilkuletnia. Wiele z jej podzespołów nie jest jeszcze produkowanych w Polsce, choć są w niej już oczywiście dostępne – i to na nich bazuje firma LED-BRUK.

Pierwszy sposób na LED

Działanie nowoczesnych lamp LED jest wybierane najczęściej z tego względu, że funkcjonują one w przestrzeni zdecydowanie dłużej i bardziej żywotnie, a dodatkowo istnieje możliwość łatwego nimi sterowania – na przykład zdalnego. Nie inaczej jest w przypadku LED w bruku. Istnieją dwa sposoby na to, jak jest on montowany. Pierwszy z nich polega na umieszczaniu pomiędzy klasyczną kostką – specjalnych taśm LED, które zawarte są w profilu aluminiowym z mleczną osłonką. Wykonana z poliwęglanu, jest odporna na czynniki atmosferyczne, promieniowanie UV czy też palność. Taki profil układany jest na piance, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń. Podłączany jest później do instalacji lub odpowiedniego zasilacza – w zależności od wybranej taśmy.

Drugi sposób – jak działa świecąca kostka brukowa?

Drugi sposób to świecąca kostka brukowa sensu stricte. Wyglądem przypomina lampę LED, a funkcjonalnością dorównuje klasycznemu podłożu. Można jeździć po niej samochodem, jest odporna na warunki atmosferyczne, w tym opady deszczu, można ją myć. Aby poznać jej działanie, trzeba wyobrazić sobie hermetyczną puszkę, z której jest zbudowana – a wewnątrz tej puszki znajduje się połączenie elektryczne.

Takie działanie to pełna trwałość i niezawodność tego rodzaju oświetlenia. Stałe napięcie zasilania – wynoszące 24V – jest bezpieczne oraz nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Ponadto, jego montaż jest bardzo łatwy – wystarczą dwa śrubokręty (krzyżakowy i mały płaski) oraz dwa klucze płaskie nr 21. LED-BRUK, oprócz produkowania i dystrybuowania świecącej kostki brukowej, służy fachowym doradztwem w zakresie jej doboru oraz instalacji.